Verdens største banker 2018

til stede

Et år mere samler vi listen over de vigtigste banker i verden. I det seneste årlige regnskabsår har kinesiske banker opnået en betydelig værdistigning. I forhold til året før kan vi se en stigning i verdens største banker på op til 5,4 billioner euro i markedsværdi.

Det asiatiske marked fortsætter med fremgang i forhold til året før, og det amerikanske hegemoni i verdensbanksektoren er ved at aftage, med undtagelse af JP Morgan Chase, som formår at fastholde førstepositionen med en lille forskel. En delikat fordel, at hvis vi går tilbage til tidligere år, var denne New York-bank positioneret som den ubestridte og absolutte konge.

I dag har Jp Morgan Chase 322 og 2.533 milliarder euro i begrebet henholdsvis markedsværdi og samlede aktiver. ICBC, af kinesisk nationalitet og med hovedkontor i Beijing, starter fra en andenplads med et samlet antal aktiver, der er højere end den amerikanske bank, dateret til 25.764 og en markedsværdi på 298 milliarder euro, og endelig på tredjepladsen optræder Bank of Amerika, der sammen med den kinesiske bank har kunnet fortrænge sin amerikanske landsmand Wells Fargo til en fjerdeplads. Bank of America har en markedsværdi på 266,51 og samlede aktiver på 2.281 milliarder euro.

Hvad angår spanske bankenheder, er det kun Banco Santander, der er tæt på top 10, som på trods af kun at have øget én placering på ranglisten, stadig er den første største europæiske bank i verden. De er efterfulgt af BBVA og Caixabank, hvis situation ikke har ændret sig i forhold til det foregående år, der ligger henholdsvis 34 og 74.

I latinamerikansk sammenhæng, med undtagelse af den brasilianske bank Itau, hvis virkelighed er den samme som året før, har resten forbedret deres placering på ranglisten. Bankerne Bradesco, Santander Brasil og do Brasil er rangeret henholdsvis 24,52 og 58 sammenlignet med positionerne på 31,60 og 63, der var placeret det foregående år. Grupo Financiero Banorte de México er på plads nummer 99 på listen. Selvom den første bank i Mexico, BBVA Bancomer, er integreret i BBVA-gruppen, som indtager position 34 på listen.

Her er de største banker i verden efter deres markedsværdi i 2018 (milliarder af euro):

Ingen.BankLandSamlede aktiverStock Cap
1JP Morgan ChaseUSA2533,6322,93
2ICBCKina25764,8298,56
3Bank of americaUSA2281,23266,51
4Wells fargoUSA1951,76239,52
5Construction Bank of ChinaKina22053,94218,04
6Agricultural Bank of ChinaKina20923,12170,25
7HSBCDet Forenede Kongerige2521,77166,9
8CitigruppeUSA1843,06164,02
9Bank of ChinaKina19422,44152,63
10CMBKina6169,2498,81
11Royal Bank of CanadaCanada1212,8593,53
12Santander BankSpanien1444,3191,64
13Toronto-Dominion BankCanada1278,9985,58
14Commonwealth Bank of AustralAustralien961,9382,84
15Sberbank of Russia PjscRusland26220,282,69
16Mitsubishi Ufj Financial GroJapan312515,7582,32
17BNP ParibasFrankrig1960,2581,29
18Itau Unibanco HoldingBrasilien1434,9778,14
19US BancorpUSA462,0473,93
20Westpac Banking CorpAustralien851,8865,23
21Pnc Financial Services GroupUSA380,7761,43
22ciIndien8923,4460,99
23Bank of nova scotiaCanada915,2759,24
24Banco Bradesco Sa-PrefBrasilien1211,2758,56
25Ing Groep NvHolland846,2257,16
26Bank Of Communications Co-HKina8935,7955,39
27Lloyds Banking Group PlcDet Forenede Kongerige812,1155,38
28Aust And Nz Banking GroupAustralien897,3352,08
29Intesa SanpaoloItalien796,8651,99
30Sumitomo Mitsui Financial GrJapan208147,0750,96
31National Australia Bank LtdAustralien788,3350,71
32Japan Post Bank Co LtdJapan211079,7149,83
33Industrial Bank Co Ltd -AKina6406,9947,12
34BBVASpanien690,0646,85
35Shanghai Pudong Devel Bank-AKina6063,8446,81
36Dbs Group Holdings LtdSingapore517,7145,16
37Boc Hong Kong Holdings LtdHong Kong2639,9642,64
38Bank of MontrealCanada709,5840,53
39Postsparekasse i Chi-HKina8265,6239,57
40Credit Agricole SaFrankrig1550,2839,46
41Unicredit SpaItalien836,7939,12
42Barclays PlcDet Forenede Kongerige1149,2638,85
43Mizuho Financial Group IncJapan208443,9938,64
44Nordea Bank AbSverige581,6138,43
45China Citic Bank Corp Ltd-HKina5536,9738,24
46China Minsheng Banking-AKina5712,5337,73
47Hang Seng Bank LtdHong Kong1478,4237,5
48Societe Generale SaFrankrig1275,1337,37
49Royal Bank of Scotland GroupDet Forenede Kongerige751,7637,25
50Bank Central Asia Tbk PtIndonesien739882,9435,31
51Bb & T CorpUSA221,6434,95
52Banco Santander Brasil-UnitBrasilien683,7333,83
53Oversea-Chinese Banking CorpSingapore454,9433
54Kan Imperial Bk Of CommerceCanada565,2632,55
55Danske Bank A/SDanmark3539,5330,82
56Standard Chartered PlcDet Forenede Kongerige657,6430,62
57Kbc Groep NvBelgien296,8830,46
58Banco Do Brasil S.A.Brasilien1399,8929,13
59Indiens statsbankIndien34149,1329,04
60Bank Rakyat Indonesia PerserIndonesien1126248,4727,94
61United Overseas Bank LtdSingapore358,5927,81
62Suntrust Banks IncUSA205,9627,33
63Første Abu Dhabi Bank PjscUAE668,9727,32
64China Everbright Bank Co-AKina4030,4127,23
65Al Rajhi BankSaudi Arabien338,0326,44
66Ping An Bank Co Ltd-AKina3137,4826,37
67Dnb håndtagNorge2698,2726,31
68Qatars nationalbankQatar811,0826,26
69Itausa-Investimentos Itau-PrBrasilien65,5826,24
70Icici Bank LtdIndien9860,4325,73
71Kotak Mahindra Bank LtdIndien3048,8325,21
72National HandelsbankSaudi Arabien443,8725,2
73Bank Mandiri Persero Tbk PtIndonesien1124700,8725,18
74Caixabank S.ASpanien383,1924,21
75Standard Bank Group LtdSydafrika1952,5224,14
76Abn Amro Group Nv-CvaHolland393,1723,75
77Swedbank Ab - A-aktierSverige2212,6423,4
78M&T Bank CorpUSA118,5923,28
79Malayan Banking BhdMalaysia766,0122,69
80Svenska Handelsbanken-A ShsSverige2766,9822,67
81Skandinaviska Enskilda Ban-ASverige2559,621,63
82Kb Financial Group IncSydkorea432808,4821,1
83Bank Of Beijing Co Ltd -AKina2275,2319,81
84Fifth Third BancorpUSA142,1918,69
85Borgernes FinansgruppeUSA152,3418,4
86KeycorpUSA137,718,28
87Regions Financial CorpUSA124,2918,26
88Public Bank BerhadMalaysia394,0617,62
89Axis Bank LtdIndien6114,6217,37
90Shinhan Financial Group LtdSydkorea429792,6517,29
91Erste Group Bank AgØstrig221,7116,69
92Commerzbank AgTyskland489,916,23
93Bank Of Shanghai Co Ltd-AKina1755,3715,48
94Huaxia Bank Co Ltd-AKina2445,7915,25
95Aib Group PlcIrland90,4614,44
96Kasikornbank PclThailand2900,8414,07
97Credicorp LtdPeru170,5113,97
98Huntington Bancshares IncUSA104,1913,83
99Banorte Financial GroupMexico1354,1513,8
100Comerica IncUSA71,5713,63

Tags.:  placering Andet Handel 

Interessante Artikler

add